ANGIELSKI DLA CIEBIE

Wróc do bloga

Jak zmotywować swoje dziecko do nauki języka angielskiego?

20 października 2020

Motywacja do nauki języka angielskiego.

Nie od dzisiaj wiadomo, że nauka kojarzy się dzieciom z mozolnym przyswajaniem wiedzy. Często proces nauczania wydłuża się w czasie, nie dając przy tym zadowalających efektów, co pociąga za sobą frustrację oraz niechęć do zdobywania nowych informacji.

Czy  aby zatem nie warto się zastanowić dlaczego tak się dzieje ?

Aby pomóc Twojemu dziecku musisz przede wszystkim zwrócić uwagę na 5 kluczowych czynników:

1. Zaobserwuj czy Twoje dziecko jest w ciągu dnia wypoczęte.

2. Dowiedz się dlaczego Twoje dziecko ma problemy z nauką języka. Porozmawiaj z nauczycielem, pytając go o zakres trudności z jakimi spotyka się Twoje dziecko.

3. Dowiedz się czy Twoja pociecha uczy się systematycznie.

4. Przeanalizuj czas, który dziecko poświęca na naukę oraz na odpoczynek (zarówno aktywny jak i bierny).

5. Zastanów się, czy aktywnie uczestniczysz w życiu edukacyjnym swojego dziecka tzn. czy interesujesz się jakie ma oceny, z czym sobie radzi, a z czym nie. Czy starasz się we własnym zakresie pomóc swojemu dziecku w nauce?

Uzyskane informacje pozwolą Ci zrozumieć dlaczego Twoje dziecko boryka się z problemem w nauce języka, także sumiennie zrealizuj 5 wymienionych wyżej zadań.

Poniżej znajdziesz cenne wskazówki, które powinieneś wdrożyć, aby Twoje dziecko z chęcią powracało do nauki języka angielskiego. Dzięki naszym wskazówkom już nigdy nie usłyszysz „nie chce mi się”, „angielski jest nudny” lub „angielski nie jest mi do niczego potrzebny”.

Wskazówka numer 1.

Zmęczenie to największy wróg nauki.

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że odpowiedni poziom wypoczynku ma olbrzymi wpływ na przyswajanie wiedzy. Dzisiejszy niezmiernie szybki styl życia większości z nas, powoduje nieustanny wewnętrzny stres, który w efekcie przyczynia się do zmęczenia organizmu.

Wszechobecność smartfonów, laptopów, telewizorów generuje i pochłania nasz niezwykle cenny czas, doprowadzając do ogólnego przemęczenia. Dziecko, które często korzysta z dobrodziejstw naszej cywilizacji narażone jest na długotrwałe naświetlanie szkodliwym sztucznym światłem, doprowadzając do problemów z właściwym snem, takim, który gwarantuje odpoczynek na wysokim poziomie.

Wielu rodziców niestety nie zauważa tego problemu i pozwala korzystać dzieciom z urządzeń elektronicznych emitujących niebieskie światło nawet w późnych godzinach wieczornych doprowadzając tym do zaburzenia snu ich pociech ! Nie jest wówczas ważne, że dziecko spało 8 godzin, ponieważ jakość jego snu znacząco spada. Efekty widać już z samego rana, kiedy dziecko po przebudzeniu jest zmęczone, nie chce iść do szkoły, ma pogorszony nastrój.

Kolejnym bardzo ważnym problemem z jakim mierzą się uczniowie jest zdecydowanie przeciążenie obowiązkami. Drogi Rodzicu, pamiętaj, że Twoje dziecko musi codziennie chodzić do szkoły, odrabiać zadania domowe, uczyć się na kartkówki oraz sprawdziany, co już w samej istocie zajmuje mnóstwo czasu. Zapisując dziecko na zajęcia dodatkowe, bierz pod uwagę, że Twoja pociecha nie będzie efektywnie się uczyć, jeśli będzie musiała uczestniczyć w wielu , rozmaitych zajęciach dodatkowych.

Zapisz dziecko na 2, maksymalnie 3 zajęcia dodatkowe. Postępuj zgodnie z zasadą: jedne zajęcia językowe, drugie zajęcia sportowe,  trzecie zajęcia  rozwijające dowolne hobby Twojego dziecka.  Pamiętaj, że trzeba zachować równowagę organizmu – w zdrowym ciele, zdrowy duch !

Przy tak skomponowanym tygodniu, Twoja pociecha będzie miała jeszcze czas na to aby po prostu poczuć się dzieckiem. Uczniowie szkoły podstawowej nie są przecież dorosłymi ludźmi. Potrzebują zabawy, trochę poleniuchować. Nie traktuj dziecka jako „cyborga”, który zniesie wszystko. Pamiętaj, że wypalenie zawodowe to nie tylko problem dorosłych. Dzieci także mogą odczuwać podobny stan, co niestety w wielu przypadkach doprowadza do depresji i potęguje niechęć do nauki.

Wskazówka numer 2.

W dzisiejszych czasach nie jest trudno dotrzeć do potrzebnych informacji. Mamy w końcu internet, smartfony, tablety i wiele innych urządzeń, które potrafią w zaledwie kilka sekund podać rozmaite, potrzebne nam dane.

Jeśli Twoje dziecko ma problemy z nauką języka, najprawdopodobniej nie jest to kwestia braku informacji z zakresu słownictwa bądź gramatyki.

Przyczyną problemu jest brak wiedzy w jaki sposób przyswajać potrzebne zagadnienia !!!

Nauczyciele podają bowiem uczniom mnóstwo informacji, ale kompletnie nie mówią jak dziecko ma się tego wszystkiego nauczyć.

Podczas lekcji podany jest „suchy” fakt w postaci jakiegoś zagadnienia, a później radź sobie uczniu sam. W poniedziałek masz sprawdzian.

Podaję tutaj autentyczną sytuację, która ma miejsce w  polskiej szkole, która niestety nie przygotowuje swoich uczniów do zdobywania wiedzy, a jedynie „zalewa” dzieciaki olbrzymią ilością informacji.

Jeśli dziecko nie wie jak powinno się uczyć, to w jaki sposób ma efektywnie chłonąć nieznaną wiedzę ?

Postaraj się pomóc dziecku, wybierając dla niego odpowiednie zajęcia dodatkowe, na których przekazywane będą informacje nie tylko z zakresu słownictwa, czy gramatyki, ale także przedstawione zostaną pewne metody, dzięki którym Twoje dziecko będzie mogło w łatwiejszy i ciekawszy sposób uczyć się języka angielskiego.

Wskazówka numer 3.

Kiedyś ludzie uważali że, aby się czegoś dobrze nauczyć trzeba uczyć się długo. Niestety długo nie zawsze znaczy skutecznie.  

Najważniejszą kwestią skutecznej nauki jest systematyczność. Jeśli Twoje dziecko codziennie (nawet w sobotę oraz niedzielę) poświęci ok 15 – 30 minut na doskonalenie zagadnień z języka angielskiego, będzie mu znacznie łatwiej przypomnieć sobie poszczególne informacje w późniejszym czasie. Nie ma sensu uczyć się np. 2 godziny w poniedziałek, aby następnie we wtorek nie robić zupełnie nic, a gdy przyjdzie środa wyrównywać stracony czas znów dwu godzinnym naukowym maratonem. Lepiej jest przyjąć model: uczę się kwadrans każdego dnia.

Sumienna, dobrze zaplanowana praca zaprocentuje w przyszłości chęcią do nauki, dobrymi wynikami w szkole, a przede wszystkim dobrze zapamiętanym materiałem !

Wskazówka nr 4.

Podejmuj działania mające na celu równoważenie obowiązków szkolnych Twojego dziecka wraz z wypoczynkiem. Pamiętaj, że odpowiednie zaplanowanie czasu pozwoli Twojemu dziecku na opanowanie wymaganych zagadnień w znacznie szybszy i łatwiejszy sposób.

Każdy dzień powinien być tak zaplanowany, aby Twoje dziecko mogło odpocząć aktywnie np. spacerując na świeżym powietrzu lub biernie oczyszczając swój umysł ze stresu np. poprzez granie w gry planszowe bądź czytanie ulubionej książki.

Pamiętaj również, że nie każdy odpoczynek bierny jest zdrowy ! Jeśli Twoje dziecko gra w gry komputerowe, szczególnie te, w których występuje przemoc, wyrządza sobie katastrofalne w skutkach szkody. Ogranicz tę formę rozrywki do minimum oraz wybieraj jedynie gry edukacyjne, które realnie pomogą Twojemu dziecku w nauce, jednocześnie rezygnując z gier, które jedynie potęgują stres i agresję, czyli czynników, które bezpośrednio wpływają na kondycję psychofizyczną Twojego dziecka, doprowadzając do pogorszenia wyników w nauce.

Wskazówka numer 5.

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko osiągało dobre wyniki w nauce, jako rodzic musisz aktywnie uczestniczyć w rozwoju swojej pociechy! Postaraj  ułożyć swój plan pracy w taki sposób, aby znaleźć każdego dnia czas na przećwiczenie partii materiału wraz ze swoim dzieckiem.

Lepsze efekty osiągniecie, jeśli w trakcie powtarzania np. słówek, wdrożysz w życie element zabawy. Nauka wcale nie musi odbywać się w tradycyjny sposób, o zgrozo z samymi zakazami czyhającymi w razie niepowodzenia. Dziecko, które odczuwa radość podczas nabywania nowych umiejętności, zdecydowanie lepiej radzi sobie z powierzonymi mu zadaniami, jest bardziej aktywne, a sam proces nauki kojarzy się wówczas dziecku  z przyjemnością, a nie jak niestety w przypadku większości polskich uczniów z katastrofą równą wybuchowi bomby atomowej.

Nauka jest darem, który odpowiednio wykorzystany doprowadzi Twoje dziecko do sukcesu. Szkoda tylko, że tak mało osób zdaje sobie z tego sprawę, bo życie mogłoby być dużo łatwiejsze i przyjemniejsze, jeśli tylko ludzie zechcieliby zmienić archaiczne i nieefektywne na te czasy metody nauki.

Jeśli zaciekawił Cię nasz artykuł oraz wciąż nie masz pomysłów na zorganizowanie właściwej nauki języka angielskiego dla Twojego dziecka, napisz do nas na kontakt@houseofknowledge.edu.pl. Zaproponujemy dla Twojego dziecka bardzo ciekawy kurs, dzięki któremu Twoja pociecha nie tylko zrozumie zagadnienia z języka angielskiego związane ze słownictwem oraz gramatyką, ale także odkryje ciekawe metody i techniki nauki, o których nie mówi się w placówkach szkolnych, a które zdecydowanie pomogą w skuteczniejszym przyswajaniu wiedzy.

Umiejętność posługiwania się językiem angielskim przydaje się np. podczas podróży ! Warto znać angielski i realizować swoje marzenia ! 🙂

Życzymy dużo uśmiechu i radości,

Agnieszka i Łukasz

Wróc do bloga